Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Detalesnę informaciją apie naudojamus slapukus, bei kaip atsisakyti savo sutikimo, galite rasti čia.

Kas svarbu kuriant 3D?

Tikrovėje objektai yra spalvoti, jų paviršiai sudaryti iš skirtingų medžiagų, kurios nevienodai praleidžia arba atspindi šviesą. Siekiant kompiuterine grafika atvaizduoti tikroviškus objektus, svarbu įvertinti objektų apšviestumą, šešėlius, paviršių, spalvas.

 

Kas svarbu kuriant 3D objektus?

 

Apšvietimas

Apšvietimas lemia atmosferą ir yra vienas iš pagrindinių elementų, padedančių kurti estetinę kokybę bei realistinius vaizdus. Dažniausiai 3D grafikoje yra naudojamas tripusis apšvietimas – viena šviesa pagrindinė, kita išskiria objektą iš fono, trečioji, švelnesnė, naudojama scenai užpildyti. Pagrindinės šviesos tikslas – parodyti objektų formas ir kontūrus tame paviršiuje, į kurį ji krinta. Užpildanti šviesa naudojama standartiniam trikampiam apšvietimui, jos užduotis – sumažinti kontrastingumą, paryškinti kai kurias detales objekto ar personažo šešėlyje. Galinis apšvietimas vaizdui suteikia gilumo jausmą ir atskiria priekinio plano objektus nuo galinio plano objektų. Šie šviesos šaltiniai taip pat efektyviai naudojami kaip artistinės priemonės, suteikiančios vaizdui iliustracinį turinį ir pabrėžiančios objektų kontūrus. Netiesioginė, foninė šviesa sklinda ne iš konkretaus šviesos šaltinio, o atsispindi nuo kitų objektų. Ant objekto paviršiaus foninė šviesa nesudaro jokių ryškesnių dėmių, jokie paviršiai nėra išryškinami, o objektas apšviečiamas vienodai, nepriklausomai nuo jo formos ir padėties.

Šešėliai

Šešėliai vaizde leidžia geriau suvokti objektų tarpusavio išsidėstymą ir dydžius, objekto paviršių. Šešėlyje esantis objektas yra toks, kurio tiesiogiai nepasiekia šviesos spinduliai. Aplinkoje retai pasitaiko šviesa, sklindanti iš vieno taško – dažnai tai būna disko ar bet kokios kitos formos paviršiai (saulė, šviestuvai, prožektoriai). Šešėliai, susidarantys nuo tokių formų šviesos šaltinių, visuomet turi švelnių pereinamųjų patamsėjimų, todėl tinkamas ir tikroviškas šešėlių parinkimas kompiuterinėje grafikoje yra labai svarbus.

Nematomų paviršių šalinimas

Tikrovėje objektai retai kada būna permatomi, dažniausiai jie turi spalvotus paviršius. Spalvotų trimačių objektų vaizdavime svarbus nematomų paviršių šalinimas. Matomi ir nematomi objekto paviršiai priklauso nuo stebėjimo taško padėties. Jei į objektą žiūrima iš priekio, natūralu, kad galinė jo dalis lieka nematoma. Žiūrint į objektą iš išorės, jo vidus taip pat nematomas, nes vaizdą užstoja objekto išoriniai paviršiai. Stebint objektą iš vidaus – nebus matoma objekto išorė ir pan. Tam, kad 3D vaizdas būtų sukurtas tikroviškai, objektui svarbu pasirinkti žiūrėjimo kampo parametrus ir pašalinti nereikalingus paviršius, kurių realybėje nebūna.

Tolygus paviršių spalvinimas

Dažnai vaizduojamieji paviršiai nėra vienspalviai, o turi savo raštus, nelygumus, išlenkimus ar kitokias aplinkos vaizdavimo smulkmenas. Norint nuspalvinti išlenktus ar tam tikros tekstūros paviršius, juos reikia formuoti iš mažų stačiakampių. Dengimas daugiakampiais geriausiai tinka tada, kai raštas sudarytas iš santykinai didelių elementų (detalių). Kad objektas atrodytų natūraliai ir jo spalva pereitų tolygiai, kiekvienam objektą sudarančiam stačiakampiui reikia priskirti skirtingą spalvos intensyvumą. Tokie trimate grafika kuriami paviršiai turi būti spalvinami tolygiai pereinančiomis spalvomis įvertinant apšviestumą, paviršių atspindžius, medžiagą, šešėlius, foną.

Realybėje objektai dažniausiai yra nepermatomi ir spalvoti, skirtingi paviršiai būna apšviesti ar su susidariusiu šešėliu. Patys paviršiai dėl savo struktūros, medžiagos skirtingai atspindi šviesą, dėl to gaunama įvairių aplinkos objektų atspindžių. Visų šių dalykų įvertinimas ir realizavimas trrimate kompiuterine grafika suteikia vaizduojamiems objektams tikroviškumo įspūdį.

Klauskite

Jūsų duomenys
 
Kaip su Jumis susisiekti?