Firminio stiliaus knyga labai svarbi kiekvienam verslui – kuriama individualiai ji padeda siekti nuoseklaus ir vientiso marketingo. Tai padaryti svarbu tik sukūrus verslą: skirtingose platformose (internete, reklamose, pakuotėse ir kitose vaizdinėse priemonėse) taip pat reprezentuojamas prekinis ženklas ne tik lengviau įsimins, atkreips dėmesį, bet ir suteiks profesionalumo ir patikimumo įspūdį.
Kiekviena knyga skirtinga – ji priklauso nuo konkrečios įmonės poreikių: vienos daugiau dėmesio skiria darbuotojų įvaizdžiui, prekių išdėliojimui, komunikacijai, kitoms tai gali būti visiškai nesvarbu. Nors visi brandbook’ai skiriasi, yra sukurti konkrečiai tam tikram verslui, daugumoje pateikiama dviejų sričių – vaizdinės (dizaino) ir žodinės komunikacijos – informacija. Abi kategorijos turi būti skirtos tam tikrai tikslinei auditorijai – į tai atsižvelgti būtina.
Nors visos stiliaus knygos skiriasi, dauguma jų turi šias dalis: įvadą, logotipą, spalvų paletę, šriftus, nuotraukas, iliustracijas ir viešosios komunikacijos elementus. Visus juos sukurti ir suderinti gali tik aukštos kvalifikacijos specialistai.
Įvadas
Jame aprašoma prekės ženklo idėja, stilius, tikslai, vertybės ir istorija. Aiškiai pateikiama verslo ir prekių ženklo filosofija.
Techninis aprašymas
Šioje dalyje pateikta informacija naudojama kuriant kitus stiliaus elementus ir apibrėžiant jų naudojimą, kad būtų išlaikytas firminio stiliaus vientisumas.
Logotipas
Šiame skyriuje pateikiamos įvairios logotipo versijos, kurias būtų galima pritaikyti skirtinguose kanaluose ir medijos priemonėse: spalvotas, nespalvotas, invertuotų spalvų, skirtas baltam arba juodam fonui, stačiakampis (interneto portalams), kvadratinis (socialiniams tinklams), gulsčias, animuotas ir t. t. kad būtų aišku, kaip jį naudoti bet kur.
Kad visur būtų naudojamas teisingai, pateikiami logotipo išmatavimai visiems dydžiams, maksimalus ir minimalus variantai, rekomenduojamos proporcijos, baltosios zonos aplink logotipą formavimas, ir, žinoma, pavyzdžiai, kaip logotipas negali būti naudojamas, iškraipomas, ištempiamas ar kreipiamas.
Spalvos
Šioje dalyje nurodomos pagrindinės spalvos ir jų deriniai. Dažniausiai rekomenduojama naudoti ne vieną spalvą, o 2–4 spalvų derinius. Spalvos sukuria ilgalaikes asociacijas, todėl reikia pasistengti tas pačias spalvas naudoti visose veiklos srityse: logotipe, vizitinėse, elektroniniuose laiškuose ir naujienlaiškiuose, svetainėje, reklamose, socialiniuose tinkluose, lankstinukuose, aprangoje, biure, produkcijoje. Turėtų būti nurodoma, kokių spalvų ir jų derinių reikia vengti.
Šriftai
Šioje skiltyje aptariami visi naudojami šriftai, jų pavadinimai, naudojimo būdai (kursyvu, paryškinta; pavadinimams, antraštėms, tekstui, reklamai ir t. t.), šrifto ir tarpų tarp eilučių dydžiai. Netvarkingi, nenuoseklūs šriftai sudaro tokį pat – netvarkingą ir nenuoseklų – prekinio ženklo įspūdį.
Nuotraukos
Nuotraukos – ne mažiau svarbus firminio stiliaus knygos elementas. Įmonės įvaizdis priklauso nuo jų kokybės, stilistikos, nuotaikos. Nuotraukos turi atspindėti įmonės žinutę, principus ir siūlomą produkciją. Stiliaus knygoje būtina aptarti ir iliustracinę dalį: kokios nuotraukos bus (animacinės, nespalvotos, ryškios, pastelinės), kur jas gauti ir kaip naudoti. Kaip pavyzdžius galima pateikti ir kitų kompanijų patinkančias iliustracijas. Šiame skyriuje taip pat reikia nurodyti visus jūsų veikloje naudojamus grafinius elementus ir ikonas.
Komunikacija
Brandbook’as perteikia prekės ženklo charakterį, misiją ir vertybes: turėtų būti išsamiai aprašomi būdai, kuriais darbuotojai gali juos perteikti. Kiekvienas prekės ženklas turi istoriją. Ji gali būti trumpa, tačiau detalės kuria ryšį su klientais, be to, pasakojant istoriją dažnai paaiškėja ir vertybės. Svarbu nurodyti, kokią kalbą vartoja įmonė – taip užmezgamas ryšys, atskleidžiamas charakteris. Labai svarbu aprašyti, kaip stiliaus knygoje aptarti elementai bus pateikiami viešai: gal norite veiklą pristatyti per humoro prizmę, o gal esate pasiruošę laikytis oficialios linijos?
Būtina nubrėžti aiškias ribas, kokius žodžius galima ir kokių negalima vartoti jūsų viešojoje komunikacijoje, kokio ilgio sakiniais kalbėti ar rašyti, kaip formuoti tekstus skirtingiems informacijos kanalams, aprašyti, kaip atrodys jūsų elektroniniai parašai ir laiškai, nurodyti, kam ir kaip dažnai bus naudojami socialiniai tinklai, kaip bus atsakoma į vartotojų nuomonę.