Pavadinimo kūrimas
Pavadinimo kūrimas – tai perspektyvaus pavadinimo suteikimas įmonei, produktui ar paslaugai. Šis procesas apima analizę, idėjų svarstymą ir, galiausiai, patikrinimą, kad pavadinimas būtų galimas teisiniu požiūriu. Pavadinimas turi būti ne tik unikalus – jis turi būti įsimintinas ir išskirti jus iš konkurentų. Be to, pavadinimas turėtų įkūnyti įmonės, prekės ar paslaugos charakterį, ypač – pranašumus. Reiktų vengti neigiamų ar neigiamas asociacijas keliančių sąvokų.
Dažniausiai išskiriamos kelios savybės, kuriomis turi pasižymėti geras pavadinimas: išskirtinumas (jis turi būti unikalus konkurencinėje aplinkoje), trumpumas (turbūt pastebėjote, kad žinomiausių prekės ženklų pavadinimai yra neilgi, – trumpesnį pavadinimą lengviau prisiminti), gylis (geras pavadinimas veikia keliais lygiais, turi tam tikrą prasmę, susijusią su įmonės ar prekės ženklo istorija arba pozicionavimu), skambesys (gerus pavadinimus lengva ištarti, jie yra ryškūs, nesunkiai nurieda nuo liežuvio ir yra malonūs ausims).
Netinkamas, neaiškus pavadinimas gali lemti įmonės ar prekės ženklo neatpažįstamumą, sudėtingą įsitvirtinimą rinkoje, daugiau lėšų, kurias turėsite skirti reklamai, taigi nereiktų rinktis įmantraus, neaiškaus pavadinimo, kurį sunku ištarti. Sugalvojus įmonės, prekės ar paslaugos pavadinimą, būtina patikrinti, ar toks dar neegzistuoja, ir tik tada jį užregistruoti.
Įmonės pavadinimo kūrimas
Įmonės pavadinimas gali lemti jos atpažįstamumą, įsimenamumą, taigi ir komercinę sėkmę. Tai yra svarbiausias jūsų verslo akcentas, jo vizitinė kortelė, todėl reikia skirti dėmesio tiek kūrybiniam procesui, tiek teisiniams aspektams.
Pavadinimai gali būti labai įvairūs. Vieni atspindi veiklą – tai yra ir savotiška verslo reklama. Pavyzdžiui, išgirdę ar perskaitę pavadinimą „Biržų duona“, greičiausiai suprasime, kokia veikla užsiima ši įmonė. Kiti pavadinimai – atvirkščiai – nieko bendro su veikla neturi, yra bereikšmiai ar simboliniai – juk perskaitę pavadinimą „Kukutis“ neturėsime nė žalio supratimo, kuo užsiima ta įmonė. Suprantama, tokiai įmonei reiks daugiau reklamos, kad po kiek laiko pavadinimas klientams savaime sietųsi su veikla. Pastebima, kad tokius pavadinimus mėgsta įmonės, susijusios su kūrybine veikla, – taip stengiasi parodyti savo originalumą, išsiskirti iš konkurentų.
Kuriant įmonės pavadinimą, svarbu atsižvelgti į kelis dalykus: kokia veikla užsiimsite, kokias idėjas norite perteikti pavadinimu, kokia jūsų tikslinė auditorija bei kaip pasivadinę konkurentai. Visa tai išanalizavus, į galvą turbūt šaus ne viena idėja. Patariama apgalvoti kiekvieną variantą, ar jis prasmingas, pritaikomas, išskirtinis, ar gerai skamba ir gražiai atrodo užrašytas.
Kuriant pavadinimą, svarbu atsižvelgti ir į būsimus klientus. Jei verslas bus orientuotas į užsienio rinką, greičiausiai reiktų vengti lietuviškų raidžių. Jei planuojate plėsti verslą į kitus miestus, turbūt nenorėsite vadintis „Šiaulių viešbučiu“.
Be kita ko, būtina atsižvelgti ir į teisinius aspektus. Įmonės pavadinimas turėtų būti be rašybos ir skyrybos klaidų, necenzūrinių žodžių, įžeidimų. Taip pat jis neturi klaidinti: kad išvengtumėte problemų ateityje, nesivadinkite „Sviestu sviestuotu“, jei gaminsite ne sviestą.
Prekės ženklo pavadinimo kūrimas
Pasirinkti gerą pavadinimą itin svarbu kiekvienam naujam prekės ženklui. Tai yra didelis iššūkis – vienas didžiausių, su kuriuo susidursite kaip verslo savininkas. Priėmę tinkamą sprendimą, galite tapti naujuoju „Google“ ar „Coca-cola“. Pasirinkę blogai – dar vienu niekam nežinomu prekės ženklu.
Specialistai, turintys reikiamų žinių ir patirties, gali padėti pavadinti jūsų prekės ženklą taip, kad būsimi klientai jį lengvai įsimintų, atpažintų ir juo pasitikėtų. Profesionalai tarsis su jumis ir atsižvelgs į verslo esmę – kokia veikla užsiimsite, kokia pagrindinė jo idėja ir siunčiama žinutė. Be to, svarbu išsiaiškinti būsimo prekės ženklo viziją – kodėl jis egzistuoja, misiją – tikslą, kurio siekiate, ir vertybes – kaip darote tai, kuo užsiimate. Šie prekės ženklo aspektai turi itin daug įtakos jūsų prisistatymui būsimiems klientams – prekės ženklo pavadinimui. Ne mažiau įtakos turi ir konkurentai – juk norite išsiskirti ir nepradingti minioje.
Tik išanalizavus šiuos dalykus, galima pradėti patį kūrimo procesą. Dažniausiai prekės ženklų pavadinimai patenka į kelias kategorijas: vieni apibrėžia veiklą, kiti yra tiesiog sugalvoti neegzistuojantys žodžiai, dar pasitaiko metaforų, akronimų ar sudurtinių žodžių. Sėkmingi prekės ženklų pavadinimai yra įsimintini ir lengvai ištariami, išskiriantys jus iš būrio konkurentų ir pritraukiantys potencialius vartotojus, keliantys teigiamas asociacijas. Jei planuojate plėstis į užsienį ar jūsų pagrindiniai klientai – užsieniečiai, reikia atsižvelgti ir į tai: prekės ženklo pavadinimas turi būti jiems suprantamas ar lengvai išverčiamas.
Kiek svarbus įmonės ar prekės ženklo pavadinimas?
Kuriant naują įmonę ar prekės ženklą, tinkamo pavadinimo pasirinkimas – vienas svarbiausių žingsnių: jis apibrėžia, reprezentuoja, padaro jus atpažįstamą ir kuria lojalių klientų ratą. Pavadinimas atskleidžia jūsų istoriją, vertybes, tikslus, reprezentuoja produkciją arba paslaugas. Kitaip tariant, geras pavadinimas nurodo, kas esate būtent jūs, ir išskiria jus iš greičiausiai nemažo konkurentų būrio. Tai yra jūsų įmonės ar prekės ženklo veidas – su juo potencialūs vartotojai susiduria pirmiausia, todėl jis turi būti išskirtinis, įsimenamas ir ilgalaikis – dažnai pavadinimas gyvuoja tiek, kiek ir pati įmonė ar prekės ženklas.
Ar verta patikėti pavadinimo sukūrimą profesionalams?
Sukurti sėkmingą įmonės ar prekės ženklo pavadinimą yra didelis iššūkis. Pats kūrimo procesas reikalauja ne tik žinių, laiko, patirties, bet dažnai ir intuicijos. Naujų verslų ar prekės ženklų kūrėjai dažniausiai neturi daugumos šių dalykų – nei reikiamų žinių, nei patirties, o laikas irgi beveik visada būna suskaičiuotas.
Kreiptis į profesionalą, kad sukurtų pavadinimą jūsų įmonei ar prekės ženklui, yra geras pasirinkimas. Nors profesionalios paslaugos kainuoja, tai yra reikalinga investicija į verslo sėkmę. Specialistai, užsiimantys pavadinimų kūrimu, atsižvelgs į jūsų verslo idėją, vertybes, tapatybę, siunčiamą žinutę, konkurentų ratą, kartu aptars būsimos įmonės ar prekės ženklo viziją ir misiją, ir pasiūlys bent kelis variantus – tokius, kurie atskleis jūsų verslo charakterį, išsiskirs iš kitų, pritrauks klientų, sukurs teigiamas asociacijas jų galvose. Be to, profesionalai pasirūpins, kad pavadinimas atitiktų visus būtinus teisinius kriterijus.